Farba do malowania betonu

Farba do malowania betonu

Na rynku chemii budowlanej, zwłaszcza w rodzinie farb znaleźć można odpowiedni rodzaj farby do pomalowania każdego podłoża.

Farby do malowania betonu wykorzystywane są zasadniczo do dwóch celów: uzyskania pożądanego efektu dekoracyjnego oraz ochrony betonowego podłoża. Sam w sobie beton nie należy do powierzchni, które cieszyłyby nasze oczy zarówno ze względu na swoją fakturę jak i barwę, która jest dosyć ciężka i w dużych ilościach przytłaczająca. Dlatego właśnie beton zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz warto pomalować.

Malowanie powierzchni betonowych ponadto wzmacnia je i przedłuża ich żywotność, a także zabezpiecza je przez uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą pozbawić uroku każdą ścianę, ogrodzenie czy elementy dekoracyjne.

Jednym z popularniejszych rodzajów farb do tego typu zadań są farby akrylowe do betonu, np. Akrylatex. Jest to farba do wykonywania powłok malarskich na zewnątrz budynków, która tworzy bardzo szczelną a zarazem elastyczną powłokę. Charakteryzuje się ona wysoką odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne.

Farba do malowania betonu Akrylatex nadaje się również do podłoży żelbetonowych, płyt azbestowo-cementowych, cementowo-włóknowych, dachówek, cokołów i ogrodzeń betonowych. Farba akrylowa do betonu nie wchłania wody, dzięki czemu poziom wilgoci w zewnętrznej warstwie betonu utrzymuje się na stabilnym poziomie. Wiąże się to z małą przepuszczalnością dwutlenku węgla co hamuje proces karbonatyzacji powłoki betonowej.

 

Jak malować powierzchnie betonowe

Przed rozpoczęciem malowania, powierzchnię należy dokładnie oczyścić z kurzu i innych zanieczyszczeń, które mogłyby negatywnie wpłynąć na prawidłowe krycie farby. Farbę nanosimy pędzlem lub wałkiem (w razie konieczności także metodą natryskową) dwukrotnie. Jeżeli mamy do czynienia ze starym podłożem, należy je również zaimpregnować.

Miejsca bardziej narażone na ścieranie i zniszczenia zaleca się malować nawet trzykrotnie, aby uzyskać powłokę, która odpowiednio ochroni beton przed zniszczeniami. Pierwszą warstwę wykonuje się zazwyczaj farbą rozcieńczoną w stosunku 3:1 (farba/woda). Dobrze zagruntowana powierzchnia znacznie zwiększa przyczepność farby do betonu, dlatego w przypadku malowania powierzchni zewnętrznych, warto gruntować aby zwiększyć jego trwałość i chronić kolory farby.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s