Stelaż podtynkowy - estetyka w twojej łazience

Stelaż podtynkowy – estetyka w twojej łazience

Charakterystycznym elementem estetyki nowoczesnych łazienek jest niewątpliwie podwieszana ceramika sanitarna. Wisząca miska sedesowa, bidet, umywalka nadają pomieszczeniu nowego charakteru i otwierają nowe możliwości aranżacyjne, jednak do ich montażu niezbędny jest odpowiedni stelaż podtynkowy.

Instalacje podtynkowe umożliwiają aranżację łazienki niezależnie od jej rozmiaru, bowiem część wyposażenia, wraz z rurami czy przyłączami umieszczone zostają w ścianie łazienki pozostawiając estetyczny i elegancki wygląd samej ceramiki. Ukrywanie elementów instalacyjnych stało się powszechną praktyką w nowoczesnym budownictwie i nowoczesnych aranżacjach łazienkowych. Uzyskany w ten sposób minimalistyczny efekt daje nam poczucie przestronności i funkcjonalności.

Dzięki podwieszeniu ceramiki na stelażu podtynkowym zyskujemy także lepszy dostęp różnych zakamarków i szczelin, nawet pod umywalką czy miską sedesową, do której ciężko jest się dostać w przypadku standardowej zabudowy łazienkowej. Istotnym elementem jest tutaj także kwestia ergonomii, zwłaszcza na małych metrażach. Każda oszczędność miejsca może znacząco przełożyć się na poprawę komfortu korzystania z łazienki. Jeżeli zatem zdecydujemy się na zakup i instalację podtynkową warto wiedzieć jak przebiega jej proces i na co warto zwrócić uwagę wybierając odpowiedni stelaż podtynkowy i podwieszaną ceramikę łazienkową.

stelaż podtynkowy

Stelaż pod zabudowę mokrą i suchą

Na rynku dostępne są modele stelaży przeznaczonych pod zabudowę różniących się sposobem montażu. Wyróżniamy dwa warianty: zabudowę mokrą oraz suchą.

Stelaże podtynkowe do zabudowy mokrej wykonane są z lekkich, stalowych ram, które będą wymagać dodatkowego wzmocnienia, np. cegłami lub innym trwałym materiałem budowlanym, który odciąży całą konstrukcję. Montuje się je w płytkich wnękach w ścianie, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo przestrzeni.

Stelaże podtynkowe do zabudowy suchej wyróżniają się zdecydowanie łatwiejszym sposobem mocowania. Tworzy się je z wytrzymałych stalowych profili, których nie trzeba dodatkowo wzmacniać. Zdecydowaną zaletą tego typu stelaży jest ich ogromna wytrzymałość, sięgająca nawet 300 kg. Zamontowany stelaż najczęściej przykrywa się płytami gipsowo-kartonowymi, które są odporne na wilgoć i można dzięki nim stworzyć, np. dodatkową półkę łazienkową.

Istotnym elementem zabudowy stelaża podtynkowego jest przetestowanie zbiornika spłukującego, zanim przystąpimy do zakrycia instalacji. Sprawdzamy jego szczelność i funkcjonalność, bowiem w przypadku awarii zmuszeni będziemy do kucia i naszej zabudowy, czym przysporzymy sobie znacznie więcej problemów.

ceramika podwieszana

Podwieszana ceramika i wyposażenie

Estetyka i funkcjonalność w wyposażeniu łazienki stanowi klucz do wygodnego korzystania z niej przez wiele lat. Wybierając ceramikę pod zabudowę, warto oprócz walorów estetycznych, ocenić również jej cechy funkcjonalne. Łatwość utrzymania czystości zarówno samej ceramiki, jak i powierzchni wokół niej i pod nią zdecydowanie ułatwi nam eksploatację, zatem świetnie sprawdzą się tutaj modele misek i umywalek o prostych i opływowych kształtach. Każda dodatkowa szczelina czy załamanie to potencjalne miejsce do rozwijania się bakterii, które nieraz ciężko jest dokładnie oczyścić.

Istotne jest także by wybrać odpowiedni zbiornik spłukujący. Ze względu na to, że jest on umieszczany wraz ze stelażem pod powierzchnią ściany, to dostęp do niego jest bardzo ograniczony. Zbiornik nie może zatem być podatny na rozszczelnienie i inne awarie. Zbiornik na wodę spłukującą powinien być wykonany metodą rozdmuchiwaną z jednego elementu ceramiki. Brak elementów sklejanych ogranicza do minimum ryzyko wystąpienia awarii. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie mechanizmu umożliwiającego spłukanie połowy zbiornika, co znacząco wpłynie na oszczędność w rachunkach za wodę.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s